Opublikowany przez: Familiepl 2020-05-25 09:25:02
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie João Silas/Unsplash
Raport “Spotlight on Adolescent Health and well-being” opublikowany kilka dni temu przez międzynarodową sieć badawczą HBSC (Health Behaviour in School-age Children) to wynika badania danych na temat zdrowia fizycznego, relacji społecznych i dobrego samopoczucia psychicznego 227 441 uczniów w wieku 11, 13 i 15 lat z 45 krajów Ameryki Północnej i Europy. Badania wykonywane są od 1982 roku, co cztery lata. Tegoroczne zestawienie wypada dla Polski jeszcze gorzej niż w latach poprzednich, ponieważ polskie nastolatki oceniają zarówno swoje zdrowie, wygląd jak i zadowolenie z życia najgorzej ze wszystkich badanych.
Za koordynację badań ze strony Polski odpowiada prof. Joanna Mazur z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie oraz dr Agnieszka Małkowska-Szkutnik z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Wyniki badania są alarmujące – polskie dziewczęta we wszystkich kategoriach wiekowych (11,13 i 15 lat), znalazły się na 1. miejscu wśród 43 krajów postrzegając siebie jako „grube” albo „ trochę za grube”).
Jeśli chodzi o odbiór swojego ciała wśród 11 latek, za zbyt grube lub grube uważa się już prawie 40 procent! Natomiast u polskich 13 latek wynik ten wynosi niemal 50 procent. Sytuacja coraz gorzej wygląda też u chłopców – w wieku 11 i 13 lat polskie dzieci znalazły się na 2. pozycji w rankingu. Natomiast niechlubne 1. miejsce w postrzeganiu siebie jako otyłych zajmują polscy chłopcy w wieku 15 lat, z najwyższym wskaźnikiem w rankingu 43 krajów.
W kwestii postrzegania swojego ciała u ogółu polskich nastolatków, zdecydowanie nasza młodzież przoduje w tej kategorii spośród innych w aż 43 krajach.
Nie lepiej jest w przypadku oceny swojego zdrowia przez polskie dzieci – w rankingu mamy przedostatnie pozycje wśród 45 krajów.
ZOBACZ: Jak się noszą młodzi? Oto 5 trendów obecnych w dziecięcej modzie!
W badaniu oceniano również relacje rodzinne i spożywanie wspólnych, rodzinnych posiłków. Wśród polskich dzieci sytuacja ta również jest tragiczna. W wieku 11 lat zaledwie 37% chłopców oraz 29% dziewcząt deklaruje, że codziennie spożywa posiłki razem z rodziną. Daje nam to ostatnie miejsce (i jednocześnie najwyższy wskaźnik) w Europie.
- Jak wynika z badań prowadzonych w 2018 roku intensywną aktywność fizyczną, co najmniej 2 lub więcej godzin w tygodniu, podejmuje 10% mniej dziewcząt, niż chłopców. Różnica na niekorzyść dziewcząt zwiększa się wraz z wiekiem. Jednak biorąc pod uwagę ranking międzynarodowy, polscy chłopcy zajmują bardziej niekorzystną pozycję niż dziewczęta w porównaniu z rówieśnikami z innych krajów europejskich.
- Wśród ogółu badanych, ponad 60% nie miało nadwagi i nie istniała obiektywna potrzeba podejmowania przez nich działań w celu schudnięcia. Tymczasem częstość podejmowania zachowań ukierunkowanych na zmniejszenie masy ciała była w tej grupie podobna, jak w całej badanej populacji – odchudzał się też prawie co piąty (19,2%) badany, a co czwarty (23,7%) dostrzegał taką potrzebę – komentuje na stronie Instytutu Matki i Dziecka dr n. społ. Anna Dzielska, Deputy Principal Investigator, HBSC Poland.
Źródło: Instytut Matki i Dziecka
CZYTAJ TEŻ:
>> TYCH umiejętności dzieci uczą się najtrudniej
>> Jak wybrać podręczniki szkolne do szkoły średniej?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.